اهداف طراحی پورتال سازمانی

طراحی پورتال سازمانی

 

هدف از طراحی پورتال (طراحی پورتال سازمانی) به نظم درآوردن داده هاییست که بصورت پراکنده جمع آوری شده و در دسترس هستند. پورتالهای سازمانی وظیفه سازمان دهی و طبقه بندی اطلاعات و داده ها را برعهده دارند. پورتال سازمانی بدلیل اهمیتی که در کاربردهایش وجود دارد از جایگاه مهمی در تمام سازمانها و شرکتها برخوردار است. هدف استفاده از پورتالهای سازمانی رشد و توسعه ی سازمان، صرف هزینه های کمتر در ارتباط با مشتریان، راحت کردن امور و... است.

در مفهوم لغوی پورتال بمعنای درگاه و دریچه و ورودی ست. اما در مفهوم کاربردی، پورتال صفحه وبی ست که به کاربر امکان دسترسی راحت برای بیان و پیگیری خواسته هایشان را میدهد.

  •         پورتال (پورتال سازمانی) دریچه ایست که مخاطبان خود را وارد دنیایی از دانستنی ها و اطلاعات میکند.
  •         پورتالهای (پورتالهای سازمانی) با داشتن سیستمهای ترکیبی جستجوکردن مطالب را برای کاربران آسانتر میکند.
  •         در ابتدای امر از پورتالها برای جستجو کردن و مطالعه ی اخبار استفاده میشد اما بعد ها با گسترش اینترنت و تکنولوژی، سیستم های پورتال گسترش پیدا کرده و امکانات دیگری نیز به آنها اضافه شد. امروزه فعالیتهای مختلفی را میتوان به کمک پورتالها انجام داد.

همانگونه که مشاغل و سازمانهای مختلف وجود دارد ، به تعدادشان انواع مختلفی از پورتالهای سازمانی وجود دارد : پورتال خبری، پورتال فروشگاهی، پورتال آموزشی، پورتال تبلیغاتی و آگهی، پورتال ارتباط با مشتری، پورتال سیستم وفاداری مشتریان، پورتال سیستم داخلی اعضا و نمایندگی ها و...

 

اصول سئو در طراحی پورتالهای سازمانی

اگر طراحی پورتال سازمانی مد نظرتان از نمونه پورتالهای درون سازمانی باشد، نیازی به رعایت اصول و قواعد سئو و بهینه سازی وب سایت نیست. حال آنکه در نمونه ای از پورتالهای سازمانی همچون پورتالهای خبری و فروشگاهی رعایت اصول سئو و بهینه سازی سبب بالا آمدن رتبه وب سایت در موتورهای جستجوگر گوگل میشود. پس مهم است که در طراحی اینگونه پورتالهای فروشگاهی و خبری اصول سئو کاملا رعایت شود، البته اگر رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجوگر برایتان اهمیت دارد.

در اینجا نمونه ای دیگر از دسته بندی انواع پورتالهای سازمانی بحضورتان ارائه میگردد :

  •         پورتال های تخصصی (Specialized Portals): این پورتال ها برای انجام کارهای خاصی طراحی شده اند.
  •         پورتال های علمی(knowledge Portals):پورتال هایی برای تبادل اطلاعات علمی در زمینه های مختلف بین کاربران مورد استفاده قرار می گیرند.
  •         پورتال های سرمایه گذاری  (Enterprise Portal)
  •         پورتال های شرکتی  (Corporate Portal): پورتالی که برای یک شرکت خاصی طراحی شده و استقاده کنندگان آن صرفا کارمندان شرکت می باشند.
  •         پورتال های تجاری (Commerce Portal): این پرتال ها دارای دو مدل B2B و B2C می باشند.
  •         پورتال های شهری (: (City Portalاین نوع پورتال ها همانطور که از نامشان مشخص است برای یک شهر طراحی می شوند. در آنها اطلاعات مربوط به یک شهر قرار می گیرد.

پورتالهای سازمانی طراحی شده از هر دستی که باشند، با توجه به کاراییشان میبایست پاسخگوی نیازهای کاربران باشند.

 

طراحی پورتال اطلاعات سازمانی خود را به فرآیندمدار بسپارید. 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021