تایپوگرافی

هر متن را می‌توان به روش‌های مختلفی مانند بصری، شنیداری، دیجیتال و... ارائه کرد. زمانی که متنی چاپ می‌شود؛ خواه فرآیند چاپ روی کاغذ، در صفحه رایانه یا روی بیلبوردهای شهری باشد، خواه به هر شکل دیگری باشد، مشمول تایپوگرافی می‌شود. در حقیقت تایپوگرافی هنر تنظیم نوشتار است به‌گونه‌ای که در آن گزینه‌های مربوط به طرح، رنگ، سایز، فضاهای خالی و... نوشته به بهترین شکل ممکن انتخاب شود.

عمده مردم، به اهمیت تایپوگرافی در انتقال پیام فکر نمی‌کنند. این در حالی است که تایپوگرافی تاثیر زیادی بر بهبود روند انتقال افکار دارد.

 

چرا تایپوگرافی مهم است؟

  1. انتقال حساس"

انتخاب نوع فونت بر روی چگونگی تفکر روی یک قطعه تاثیرگذار است. انتخاب یک فونت مناسب در کنار محتوای متن، می‌تواند احساس بهتری به خواننده منتقل کند.

  1. متمرکز کردن خواننده

تایپوگرافی خوب خواننده را به محتوا و نه قالب‌بندی متمرکز می‌کند. در حقیقت تایپوگرافی زمانی خوب است که خواننده را درگیر خود نکند و باعث تمرکز خواننده روی متن شود.

دو مثال زیر را در نظر بگیرید:

نمونه‌هایی از تایپوگرافی - تایپوگرافی دست چپ، خوانندهرا بهتر به متن هدایت می‌کند
مثال سمت چپ روشن، ساده و برای خواندن آسان است ولی مثال سمت راست رنگ های زیادی دارد و سبک فونت آن مناسب با محتوا نیست.

فاکتورهای مهم در بهبود تایپوگرافی

  • در تایپوگرافی قالب‌بندی درست و استفاده از شماره‌بندی موارد، یکی از فاکتورهای مهم است.
  • مهم است که متن شما به ترتیبی نوشته شود که باید خوانده شود. مثلا در یک کتاب، عنوان اولین چیزی است که خواننده مشاهده می‌کند، سپس نام نویسنده را می‌بیند و به دنبال آن فصول و سپس داستان نمایش داده می‌شود. سلسله مراتب نگارش، خواننده را از طریق محتوا هدایت می‌کند.
  • یکی دیگر از فاکتورهای مهم، ترازبندی متن است که باعث می‌شود محتوا قابل فهم‌تر و زیباتر باشد.

اولیور ریک اشتاین از معماران اطلاعات می‌گوید:

"هر کسی می‌تواند تایپ کند؛ برخی نیز می‌توانند برای تایپ قلم‌های خوبی انتخاب کنند؛ با این حال تنها چند استاد تایپوگرافی وجود دارد."

 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021