تجزیه‌و‌تحلیل کسب‌وکار

ایده اصلی تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار بسیار ساده است. به شناسایی و توضیح یک مشکل یا مسئله در یک شرکت و تعیین و اجرای یک راه‌حل قابل قبول برای رفع آن، تجزیه‌وتحلیل کسب وکار می‌گویند. با این حال، تجزیه و تحلیل کسب و کار می‌تواند بسیار پیچیده و وقت‌گیر باشد.

در ادامه مراحل تجزیه‌وتحلیل یک کسب‌وکار را بررسی خواهیم کرد.

مراحل تجزیه و تحلیل کسب و کار

 1. نقطه شروع: اولین گام در این فرایند شناسایی یک مشکل، یک مسئله یا نیازهای دیگر کسب‌وکار است.
 2. تعیین تیم تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار: قدم بعدی این است که یک فرد یا یک تیم را برای انجام تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار اختصاص دهید. وظیفه تیم تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار راهنمایی استراتژیک، مستندسازی، تصریح و کمک به سیاست‌های سازمان است. هدف تیم تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار، حل و فصل مشکل با رضایت تمام بخش‌های سازمان است. شايد مهمترين فاکتور در اين فرآيند، ارتباط کامل و آزاد بين افراد سازمان باشد.
 3. شناسایی فرآیند فعلی کسب‌وکار: در نمودار پردازش تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار، ستون سمت راست نشان‌دهنده روند کسب‌وکار موجود و افرادی است که در حال حاضر مسئول بخشی از سازمان هستند که دارای مشکل است.
 4. شناسایی ذینفعان: ستون سمت چپ در نمودار نشان‌دهنده تمام ذینفعان است. ذینفعان در هر پروژه متفاوت هستند. برای مثال، ذینفعان می‌توانند شامل مشتریان، تامین‌کنندگان، مقامات نظارتی، کارشناسان گزارش‌های مالی و حسابرسان خارجی باشند.
 5. شناسایی نیازها: در ابتدا ضروری است که الزامات و نیازهای ذینفعان به وضوح شناسایی و تعریف شوند. اگر این کار انجام نشود، مشکلی با موفقیت حل نخواهد شد. بعضی از تکنیک‌هایی که می‌تواند برای تعریف نیازهای ذینفعان مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:
 • بحث های گروهی خودآموز یا طوفان مغزی
 • بررسی و تجزیه‌وتحلیل مستندات مربوطه
 • گروه‌های کوچک بحث از افراد کلیدی یا گروه‌های متمرکز
 • مصاحبه های فردی
 • نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌ها
 • تجزیه‌وتحلیل سیستم، از جمله نمودار جریان، توضیح‌ها، جدول‌ها و ...
 • مشاهده و تحقیق
 1. شناسایی فرآیند کسب‌وکار فعلی و توانایی‌ها: بسیاری از تکنیک‌های مشابه که ما برای شناسایی نیازهای ذینفع استفاده می‌کنیم نیز می‌تواند برای تعریف فرآیند کسب‌وکار و قابلیت‌های فعلی مورد استفاده قرار گیرد. ما به شدت به تکنیک‌های تجزیه و تحلیل سیستم، مدل سازی، تحقیق و بررسی اسناد و مدارک تکیه می‌کنیم.
 2. شناسایی تفاوت‌ها: هر اختلافی بین آنچه که ذینفعان نیاز دارند و آنچه که فرایند کسب‌وکار فعلی می‌تواند ارائه دهد، نیازهای ذینفعان ناراضی را نشان می‌دهد. این‌ها مسائلی هستند که باید حل شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید: 021-22412263