تفاوت میان پورتال (پرتال) سازمانی و وب سایت

طراحی پورتال

به‌ راستی تفاوت میان یک پورتال (پرتال) سازمانی و یک وب سایت چیست؟ پورتال (پرتال) سازمانی و وب سایت هر دو مفاهیمی جداگانه هستند اما تشابهاتی هم میانشان وجود دارد. وب سایت مجموعه‌ای از صفحات اینترنتی‌ست اما یک پورتال (پرتال) سازمانی بعنوان دروازه‌ای به صفحات وب در نظر گرفته میشود و خدمات بسیاری را ارائه میدهد.

پورتال (پرتال) سازمانی

پورتال (پرتال) یا پورتال (پرتال) سازمانی به مجموعه خدماتی گفته میشود که کاربران را همواره به وب سایتهای مختلف ارجاع داده و طیف وسیعی از منابع و خدمات را در اختیار کاربران قرار میدهد : ارسال ایمیل، اتاق های گفتگو، موتور جستجو گر، و...

پورتال (پرتال) سازمانی همانند یک دروازه‌ایست که به کاربران این امکان را میدهد تا اطلاعات موجود در اینترنت را پیکربندی کنند. برنامه‌ها و بخشهای مختلفی که در وب پورتال (پرتال) قرار دارد با توجه به میزان دسترسی که برای هر گروه از کاربران تعریف شده، در دسترس قرار میگیرد.

وب سایت

یک وب سایت به مکانی در اینترنت و مجموعه‌ای از صفحات وب، تصاویر و فیلم‌هایی اشاره دارد که در یک منبع مشترک و یکسان با نام URL قرار دارند. URL در واقع نام دامنه ی میزبان روی سرور میباشد که از طریق شبکه‌ای به نام اینترنت و یا شبکه‌های محلی خصوصی در دسترس هستند.

امروزه داشتن وب سایت به یک عنصراساسی برای هر شغل و تجارتی تبدیل شده و تقریبا تمامی مشاغل بدون داشتن وب سایت با خطر از دست دادن فرصت‌های درامد‌زایی مواجهند.

 

تفاوت‌های میان پورتال (پرتال) سازمانی و وب سایت در یک نگاه

 

  •     وب سایت مجموعه‌ای از صفحات وب بهم پیوسته است که بر روی یک دامنه‌ی مشترک قرار گرفته‌اند و از طریق یک آدرس وب قابل دسترسی هستند. از سویی دیگر یک پورتال (پرتال) نوعی وب سایت است که شامل اطلاعاتی با طبقه بندیهای مختلف میباشد که دسترسی در آن برای کاربران مختلف تعریف شده و اطلاعات در آن بصورت ثابت و داعم میباشد.
  •      یک پورتال (پرتال) یا پورتال (پرتال) سازمانی معمولا برای استفاده ی کارکنان و کاربران ساخته شده در حالیکه یک وب سایت متعلق به یک سازمان یا شرکت است و بیشتر برای معرفی محصولات و خدمات بکار میرود. در پورتال (پرتال) ها معمولا وظایف تعریف میشود و به کاربران اطلاعات داده میشود.
  •      هیچ گونه تعامل و ارتباطی میان یک کاربر وی کوب سایت وجود ندارد. در حالیکه کاربران میتوانند با پورتال (پرتال) ها تعامل داشته باشند.
  •      یک وب سایت لزوما دامنه ای از اطلاعات و دانش مورد نیاز کارمندان یک سازمان را ارائه نمیدهد اما به کمک یک پورتال (پرتال) میتوان کارمندان یک شرکت را آموزش داد و در واقع پورتال (پرتال) دروازه ی ورود به سیستم مدیریت اطلاعات است.
  •      در پورتالها (پرتال) اطلاعات بصورت مرتب به روز میشوند، اما در یک وب سایت اطلاعات به ندرت به روز میشوند.

و در نتیجه آنکه وب سایت و پورتال (پرتال) از اساس باهم تفاوتهایی در زمینه‌ی اطلاع رسانی دارند و همچنین دسترسی به اطلاعات سریعتر است چرا که کاملا طبقه بندی شدند.

 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021