پورتالهای سازمانی

درباره ی تفاوت میان پورتال های سازمانی و وب سایت سازمانها و یا بطور کلی تفاوت میان پورتال و وب سایت مقالات مختلفی را دروب سایت فرایند مدار نوشته شده است. در این مقاله بازهم به روشنگری در مورد پورتالهای سازمانی میپردازیم و به توضیح کاربردهای پورتالهای سازمانی و توانایی های آنها در نظم دادن به امور سازمانها و شرکت میپردازیم. پس از خواندن این مقاله به این نتیجه میرسید که داشتن یک پورتال سازمانی که بطور حرفه ای طراحی شده تا چه اندازه در پیشبرد اهداف شرکت تان مهم و مفید خواهد بود. 

تفاوت میان پورتال سازمانی و وب سایت سازمانی

آنچه که پورتال سازمانی برای ما انجام میدهد شامل دسترسی به یکسری عملکردهای سازمانی و محتواهای خاص برای گروه های از پیش تعیین شده در پورتال سازمانی میباشد که برای استفاده از این عملکردها و محتواها، کاربری که تعریف شده معمولا کارمند سازمان میباشد و باید با استفاده از نام کاربری و رمز ورود وارد شود.

همچنین در کنار کارکنان، سایر اقشار نیز میتوانند به بخشی از پورتال سازمانی دسترسی داشته باشند اما آنچه که کارمندان سازمان بعنوان دسترسی پورتال برایشان تعریف شده است بسیار متفاوت با دسترسی مردم عادیست. کارمندان در پورتالهای سازمانی دسترسی به بخشهای متنوع تر و بیشتری دارند چرا که انجام امور سازمانی شان به واسطه ی همین پورتالهای سازمانی میباشد. و در نهایت شخصی که بیشترین میزان دسترسی را به محتوای پورتال سازمانی دارد، مدیریت سازمان میباشد.

 پورتالهای سازمانی

 

سیستم مدیریت محتوا در پورتالهای سازمانی

 

دامنه درگاه اطلاعاتی در پورتالهای سازمانی

پورتالهای سازمانی همان نقشی را اجرا میکنند که وب سایتهای سازمانی، اما برای پورتالهای سازمانی عملکردهای جداگانه ی دیگری نیز تعریف شده است :

  1.      جستجو و بازیابی اسناد
  2.      شخصی سازی و گروهی سازی فضای کاربری

 

پورتال سازمانی

همانگونه که از نامش پیداست، پورتال سازمانی میتواند بعنوان ابزاری برای شروع فرایند و جلسات کاری بر روی اینترنت فعالیت کند. پورتال سازمانی همانند نقطه ی مرکزی فعالیت کاری کارکنان یک سازمان میباشد. تمام فعالیت ها از پورتال سازمانی شروع میشود و به آن ختم میشود. پس از تحولات عمیق در حوزه ی اینترنت و علوم ارتباطی، بویژه در زمینه ی اینترانت ها و شبکه های اتصال خصوصی، پورتال سازمانی بسیار کاراتر و پیشرفته تر از گذشته شده اند و همچون نقطه ی شروعی در تمامی ادارات میباشند. بدین ترتیب ما میتوانیم چهار هدف اصلی در استفاده از پورتال های سازمانی را تعریف کنیم. چهار هدف اصلی که در واقع چهار دسته از پورتالهای سازمانی را معرفی میکنند.

1-    پورتال های سازمانی تصمیم گیرنده : این دسته از پورتال های سازمانی اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در امور کاری را جمع آوری میکنند.این اطلاعات شاخص های مربوط به فعالیت های تجاری میباشند و همچنین مورد توجه و علاقه ی کاربران میباشند. پورتالهای سازمانی تصمیم گیرنده با ابزارهای مربوط به ذخیره سازی داده ها، داده کاوی و همچنین برنامه های کاربردی مربوط به هوش مصنوعی در تجارت (BI) در ارتباط هستند.

2-    پورتال سازمانی انتشاراتی یا پورتال سازمانی نهادی : گروه دوم از پورتالهای سازمانی، پورتالها انتشاراتی یا نهادی نام دارند. این دسته از پورتالهای سازمانی در ارتباط مستقیم با ابزارهای مدیریت محتوا میباشند.

3-    پورتالهای سازمانی عمل گرا ( پورتال های سازمانی عملیاتی): دسته ی دیگر پورتالهای سازمانی شامل گروهی از پورتالها میباشد که دسترسی به برنامه های حرفه ای سازمان و یا اداره را ایجاد میکنند که به این پورتالها، پورتالهای سازمانی عمل گرا/ عملیاتی میگویند.

4-    پورتالهای مشارکتی : درنهایت دسته ی چهارم از پورتالهای سازمانی مختص برنامه های گروهی درون سازمانی و همچنین ارتباطات درون سازمانی میباشد. از جمله ارسال ایمیلهای درون سازمانی، اتاقهای بحث و گفتگو برای کارکنان سازمان و همایش و وبینارها). بهمین دلیل برای این دسته از پورتالهای سازمانی نام پورتالهای مشارکتی را نهاده اند. نامی که معرف کارکرد و هدفشان است  : "پورتال های سازمانی مشارکتی"

و درنهایت یک پورتال سازمانی جامع و کامل، پورتالیست که هر چهارنوع قابلیت بالا را داشته باشد : تصمیم گیرندگی، مشارکتی، عملگرایی و انتشاراتی.

 

پورتالهای شرکتی

شرکتها همگی متصل به درگاه های اینترانتی هستند و به کمک این درگاه های اینترانتی اطلاعات داخلی شرکت را مدیریت میکنند. وظیفه ی پورتالهای سازمانی با استفاده از اینترانت، یکپارچه سازی خدمات و اطلاعات با تامین کنندگان و مشتریان شرکت و همچنین دادن دسترسی به منابع داخلی سازمان برای یک همکار خارج از کشور میباشد. پورتالهای سازمانی به شرکتها و کارکنانش این اجازه را میدهند که بصورت سازمان یافته فعالیت کنند : هر کس در هر زمان و مکانی باید بتواند بر اساس نام کاربری و رمز ورود خود به داده های مشترک سازمانی خود دسترسی پیدا کند.

 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021