خانه هوشمند

اگر تمام دستگاه‌های موجود در زندگی شما مانند ساعت‌ها، بلندگوها، چراغ‌ها، زنگ‌های درب، دوربین‌ها، پنجره‌ها، پرده‌های پنجره، آبگرم‌کن، لوازم خانگی، وسایل آشپزی و ... به اینترنت متصل شوند و توسط تلفن همراه شما و از راه دور کنترل و مدیریت شوند، شما صاحب خانه هوشمند هستید.

در خانه‌های هوشمند می‌توان قبل از رسیدن به خانه و از راه دور محیط خانه را مطابق سلیقه آماده کرد. به طور مثال دمای محیط خانه را با تنظیم وسیله سرمایشی/گرمایشی به دمای دلخواه خود رساند یا نور خانه را تنظیم کرد. حتی هیجان‌انگیزتر از این می‌توان دستگاه قهوه‌جوش را روشن کرد تا به محض رسیدن به خانه نوشیدنی دلخواهتان آماده باشد.

 

مزایای خانه هوشمند

در حقیقت مهمترین مزیت و هدف خانه‌های هوشمند راحت‌تر کردن کار افراد خانه است، به‌طوری‌که برای انجام کارهای داخل خانه حتی نیاز به حرکت هم نباشد! همچنین با هوشمندسازی خانه اتلاف وقت به کمترین میزان ممکن کاهش و سرعت انجام کارها در خانه افزایش می‌یابد.

از دیگر مزیت های خانه‌های هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. افزایش امنیت: در خانه‌های هوشمند می‌توان از راه دور (مثلا از طریق تلفن همراه) با کنترل سنسورهای مختلف از بروز اتفاقات غیرمنتظره نظیر آتش‌سوزی و... جلوگیری کرد. همچنین با استفاده از دوربین‌ها و کنترل امنیت خانه از راه دور می‌توان بر رفت و آمد افراد نظارت و از سرقت و... پیش‌گیری کرد.
  2. کاهش هزینه: در خانه‌های هوشمند با مدیریت و کنترل سیستم‌های سرمایشی/گرمایشی، روشنایی و ... از راه دور می‌توان در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد.
  3. کمک به محیط زیست: در خانه‌های هوشمند با کنترل مصرف انرژی‌های مختلف در خانه و جلوگیری از اتلاف انرژی، در نهایت باعث کمک به حفظ محیط زیست خواهیم شد.

 

 

معایب خانه هوشمند

از اصلی ترین معایب خانه های هوشمند می‌توان به هزینه اولیه بالای آن اشاره کرد. خرید و نصب وسایلی که یک خانه را به خانه هوشمند تبدیل کند، دارای هزینه‌هایی است که ممکن است بسیاری از افراد را از حرکت به سمت آن منصرف کند. از دیگر معایب این تکنولوژی، عدم آشنایی و تمایل بعضی افراد مانند افراد سالخورده به استفاده از آن است. همچنین می‌توان بحث امنیت این خانه‌ها و حفظ حریم شخصی افراد را یکی از چالش های این تکنولوژی دانست.

به هر حال این تکنولوژی با همه مزایا و معایبش در آینده‌ای نه چندان دور به سرعت در سطح جهان فراگیر خواهد شد. پس بهتر است از قافله عقب نمانیم و به سمت آن حرکت کنیم.

 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021