خصوصیات یک تیم در DevOps

 تیم چیست؟

به تعداد اندکی از افراد که با مهارت‎های متفاوت که مکمل یکدیگر هستند و اهداف کارا و مشترکی را دنبال می‎کنند و به سمت قبول مسئولیت‎های بیشتر حرکت می‎کنند، تیم اطلاق می‎شود.

در شرکت‎هایی که از DevOps استفاده نمی‎کنند، تمامی افراد یک تیم مسئول یک کار مشابه می‎باشند مانند گروه ادمین یا نصب که مسئول نصب و نگهداری از سرورها می‎باشند، و تمامی اعضای آن از مهارت‎های یکسانی برخوردار هستند، آنها با افراد دیگری (خارج از گروه) کار می‎کنند تا به هدف سازمانی تعریف شده (نه ارائه محصول) برسند، اما کارمندانی که در تیم‎های DevOps شرکت می‎کنند از تیم‎های فنی متفاوتی هستند. آنها هر کدام مهارتهای خاص خود را دارند بطوری که مکمل یکدیگر هستند.

بنابراین هنگام تشکیل تیم DevOps باید توجه ویژه ای به ایجاد تیم داشت.

 

ایجاد انگیزه در تیم

ایجاد انگیزه در تیم بسیار مهم است. در سال 2011 کتابی با عنوان Drive از Daniel Pink منتشر شد که به ایجاد انگیزه در کارمندان می‎پرداخت. در این کتاب، سه جنبه ایجاد انگیزه هر آدمی بصورت زیر تعریف شده است:

  • اختیار: انسان‎ها نیاز دارند تا بر روی کارهایی که انجام می‎دهند، کسانی که با آنها کار می‎کنند و چگونگی انجام کار ، کنترل داشته باشند.
  • تسلط: مردم میل دارند تا در یک یا چند کار مهارت بالایی داشته باشند. این کار نیازمند سخت کوشی و وقت گذاشتن خود فرد است اما همچنین به فضای آموزشی و تمرینی هم نیاز دارد.
  • هدف: انسان‎ها انگیخته می‎شوند زیرا آنها کارها را برای هدفی انجام می‎دهند، که اغلب یک هدف شخصی نیست (هدف نوع دوستانه است).

 

شفافیت در تیم

وجود شفافیت در یک تیم بسیار مهم است. شفافیت یعنی دانستن همه چیز تا حد امکان توسط همه کس. کارمندان باید از وظایف هم، نحوه کار، نقاط ضعف و قوت یکدیگر، نوع مشتری و خصوصیات مشتری، آینده، هدف شرکت و... آگاهی کامل داشته باشند.

یکی از مواردی که به تشکیل صحیح تیم‎ها کمک می‎کند استفاده از بورد‎های نمایشی (مانند Visual Management یا Kanban) است. این بورد‎ها به شفافیت تیمی، مشخص بودن وضعیت و خود کارها، و همکاری تیمی کمک می‎کند.

 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021