سایت پورتال (پرتال) یا پورتال (پرتال) وب

پورتال-پرتال-سایت

 

سایت پورتال (پرتال) چیست ؟ سایت پورتال (پرتال) یا وب پورتال (پرتال) وب سایتهایی هستند که هدف اصلی آنها ارائه طیف گسترده ای از منابع و خدمات مرتبط با موضوع، حرفه، منطقه جغرافیایی یا جامعه میباشد. در پورتال (پرتال) ها  ممکن است پیوندهایی به سایتهای دیگر، انجمنهای بحث وگفتگو و یا وبلاگ ها زده شود. خدمات ارائه شده در پورتال (پرتال) ها میتوانند دارای ماهیتهای مختلف باشند : موتور جستجوی تخصصی، ارسال نامه ی الکترونیکی، اعلام وضعیت آب وهوا، ابزارهای محاسبه و شبیه سازی (بعنوان مثال برای مصرف انرژی) و ... لفظ پورتال (پرتال) (درگاه وب) استعاره ی خوبی برای توصیف کارایی شان است : دروازه ای به جهان اختصاصی (تنظیم جلسات، جستجوی ویدیو، کتاب ها، حراجی ها، مباحث سلامتی، موسیقی، دنیای زنان و حتی تجملات).

 

پورتال (پرتال) یا وب سایت ؟

بطور کلی در دو وجهه پورتال (پرتال) از وب سایت تمیز داده میشود :

  •         وظیفه ی پورتال (پرتال) ها صرفا لینک دهی به وب سایتها مختلف نیست، ارائه ی لیستی از خدمات مختلف را نیز میتوان به وظایفشان افزود.
  •         پورتال (پرتال) ها معمولا به کاربران اجازه میدهند به منظور شخصی سازی رابط کاربریشان و استفاده از خدمات مختلف در آنها (پورتال (پرتال)-پرتال) ثبت نام کنند.
 
نقش پورتال (پرتال) ها در بازاریابی

پورتال (پرتال) ها بعنوان یک نقطه ی دسترسی مرکزی برای مخاطبان تعریف شده اند. همانطور که میدانید میزان ترافیک سایتها در جذب مخاطب و بازاریابی الکترونیکی اهمیت بسزایی دارد، ازین رو شرکتهای دارای سایت پورتال (پرتال) چندین مزیت را در اختیار دارند :

  •         دیده شدن بیشتر توسط پورتال (پرتال) ها و اشتراک گذاری بیشتر مطالب در پورتال (پرتال) ها
  •         پورتال (پرتال) ها اغلب بعنوان صفحه آغازین مرورگرها قرار داده میشوند و یا آنکه بعنوان مورد علاقه ها ثبت میشوند
  •         ایجاد درامدهای تبلیغاتی به کمک پورتال (پرتال) ها
  •         تعداد بازدید کنندگان زیادی را میتوانید در سایت پورتال (پرتال) ها نگهدارید
  •         در پورتال (پرتال) ها میتوانید میزان صفحات مشاهده شده را چندین برابر کنید

 

مفهوم پورتال (پرتال) وب از کجا می آید

با افزایش میزان اطلاعاتی که میتواند در سرورها ذخیره شود، به موازات سایتهایی نیز ایجاد شده­اند که میتوانند مجموعه ای از اطلاعات را در خود جای داده و بر اساس موضوع طبقه بندی شوند.

اصطلاح پورتال (پرتال) از کلمه ی قرون وسطایی  « portale » گرفته شده به معنای دروازه اصلی شهر. یک پورتال (پرتال) یا وب پورتال (پرتال) میتوان گفت به نوعی وب سایتیست که تلاش میکند وسیعترین اطلاعات و خدمات ممکن را در یک مکان واحد جمع کند. این پورتال (پرتال) است که یک دروازه ی منسجم را برای طیف گسترده ای از منابع و خدمات (ایمیل، انجمن های گفتگو، فضای انتشار اطلاعات، موتورهای جستجوگر و...) فراهم میکند که همگی اینها با تمرکز بر روی یک دامنه و موضوع خاص میباشد. بیشتر کاربران این امکان را دارند که در یکی از این پورتال (پرتال) ها ثبت نام کرده و به آن وصل شده و از مجموعه خدمات ارائه شده آن استفاده کنند.

پورتال (پرتال) ها همچنین خدماتی از قبیل تنظیم فضای کاری و دسترسی به کاربران را نیز ارائه میدهند.

بر این اساس کاربران خواهند توانست به فعالیت های بازار سهام، گزارش وضعیت آب و هوا، پروفایل سایر کاربرانی که از این درگاه استفاده میکنند و چندین نوع اطلاعات دیگر با توجه به علاقه ی شخصی کاربر، دسترسی پیدا کنند.

طراحی پورتال اطلاعات سازمانی خود را به فرآیندمدار بسپارید. 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021