طراحی پورتال

طراحی پورتال

پورتال (پورتال سازمانی) چیست؟

 

طراحی پورتال اختصاصی، ساخت انواع پرتال های سازمانی و طراحی پورتال حرفه ای سامانه توسط شرکت فرایندمدار

 

پورتال (پورتال سازمانی) وب سایتی اینترنتی یا اینترانتی ست که دروازه ای به طیف گسترده ای از منابع و خدمات متمرکز قلمداد میشود که به یک جامعه ی خاص ارائه داده میشود. از جمله امکاناتی که در یک پورتال (پرتال) سازمانی میتوان یافت نامه الکترونیکی، تبادل نظر، بحث و گفتگو، فضای انتشار نظرات و موتورجستجوگر درون پورتالی را میشود نام برد. کاربران برای استفاده از پورتال (پرتال) این امکان را دارند که در یک پورتال ثبت نام کنند و از امکانات درون سازمانی و یا تمام خدماتی که در درون پورتال (پرتال) ارائه میشود استفاده کنند.

طراحی پورتال (پرتال) را نباید با طراحی یک وب سایت پورتال نهاد اشتباه گرفت. وب سایت پورتال نهاد وبسایتی ست که دسترسی واحد به وب سایتهای مختلف یک سازمان میدهد. وب سایت پورتال نهاد حتی میتواند کاربر را به سایت سازمان هدایت کند. اما طراحی پورتال (پرتال) همانگونه که در بالا ذکر شد کاملا متفاوت است. در امر تجارت، حضور فزاینده ی برنامه های وب برای مدیریت و همچنین دشواری درایجاد و ملاحظه ی نمودارهای گرافیکی شرکتی را میتوان با راه اندازی و طراحی  پورتال مخصوص به آن شرکت یا سازمان حل کرد.

 

طراحی پورتالامکاناتی که طراحی پورتال سازمانی به ارمغان میآورد

در طراحی پورتال های سازمانی امکانات ویژه و گسترده ای نهفته است. با توجه به سمت و رده ی کاربر، میزان دسترسی وی به بخشهای مختلف تعیین میشود. کاربر بر اساس رده ای که دارد خبرها و گزارشاتی را میبیند که مخصوص وی هستند (مالی، فنی، بازاریابی و ...) و میزان دسترسی اش به ابزارها نیز تعریف شده است. بعنوان مثال در طراحی یک پورتال سازمانی باید این نکته در نظر گرفته شود که کاربر شاغل در بخش مالی صرفا میتواند به گزارشهای امور مالی، گزارش اعتبارات و هزینه ها دسترسی داشته باشد نه به بخش های مدیریتی یا فنی.

 

 

تفاوت میان طراحی وب سایت و طراحی پورتال طراحی پورتال

  • وب سایت :

    کاربرد یک وب سایت دادن پیشنهادات مختلف به مصرف کنندگان است. وب سایت ها ترکیبی از مطالب، لینکها وعکسها هستند و برای همگی قابل دسترس، صرفا لازم است لینک یا آدرس تایپ شود. وب سایتها را میتوان در دو دسته ی مجزا تقسیم بندی کرد : وب سایتهای استاتیک و وب سایتهای داینامیک. محتوای سایتهای داینامیک با توجه به فعالیتهای کاربرانشان مرتبا در حال تغییر و تحول هستند (کاربران در این وب سایتها میتوانند نظراتشان را ابراز کنند، مقالات را نقد کنند و...) در مقابل، وب سایتهای استاتیک قرار دارند. این وب سایت ها دارای محتوای ثابتی هستند یعنی کاربر قادر به تعامل با آنها نخواهد بود. و برای یک شرکت، وب سایت میتواند تعریفی از اهداف، فعالیتها، خدمات و پیشنهاداتش را ارائه دهد.
  • پورتال :

    یک پورتال (پرتال) پلت فرمیست که در آن منابع و خدماتی طراحی پورتالرا صرفا برای کاربران مشاهده میکنیم اما بر خلاف وب سایت برای استفاده از خدمات پورتال به یک نام کاربری و رمز عبور احتیاج است. از طریق شیوه ی طراحی پورتال ها میتوان به سایر سایتها، تالارهای گفتگو و یا حتی وبلاگها نیز وصل شد. و کاربر بر اساس تعریفی که در سیستم پورتال دارد میزان دسترسی اش مشخص میشود. همچنین در ارگانهایی همانند ادارات، پورتال های (پرتال) سازمانی قادر خواهند بود تمام داده ها واطلاعات سیستم را درخود ذخیره کنند و در اختیار کاربران بگذارند :

1-    اسناد و مدارک تجاری (برنامه ها، نمودارها، گزارش ها، مطالعات، عکس ها ...)

2-    برنامه ها تجاری و داده های مدیریتی (نقل قول ها، پیشرفت پرونده ها، پرونده های مشتریان و...)

3-    برنامه های گردش کار و همکاری (برنامه ریزیها، تالار گفتگو، پایگاه دانش ...)

4-    ابزارهای گزارش با نشانگرهای فرمان و داشبورد

شرکتهایی که از پورتال های سازمانی استفاده میکنند، ارتباط با مشتریان، شرکا، تامین کنندگان و کارمندانشان را تقویت کرده و انرژی میبخشند. طراحی پورتال های سازمانی به یکپارچگی و متحد کردن شرکت ها کمک میکنند. پورتال ها اگر درون سازمانی استفاده شوند و میان کارکنان یک ارگان استفاده شود، اینترانت نام دارد. بدین ترتیب در مبحث طراحی پورتال سازمانی میتوان گفت که پورتال سازمانی در واقع نوعی سیستم مدیریتی درون سازمانی میباشد که میتواند این سیستم را به بیرون نیز متصل کند.

میتوان نتیجه گرفت که طراحی پورتال (پرتال) سازمانی بعنوان یک ابزار تبادل اطلاعات درون سازمانی قلمداد و استفاده میشود در حالیکه در طراحی یک وب سایت از آن بعنوان یک ابزار ارتباطی خارجی یاد میشود. بطور خلاصه یک پورتال سازمانی یک ابزار اطلاع رسانی و تبادل اطلاعات درون سازمانی میباشد در حالیکه یک وب سایت ابزار ارتباطی با دنیای بیرون است. اگر بدنبال یک طراح خوب و حرفه ای پورتال سازمانی هستید با گروه فرایندمدار تماس بگیرید.