مراحل ساخت و طراحی یک وب سایت

 

طراحی وب سایت

مراحل ساخت و طراحی یک وب سایت چیست؟

1-    پروژه ی خود را به روز کنید

 •         نیازهای شما از طراحی وب سایت چیست؟
 •         طرح اقتصادی (مدل کسب وکار) شما در طراحی وب سایت چیست؟
 •         اهداف شما از طراحی وب سایت چیست؟
 •         زمان تحویل وبسایت طراحی شده
 •         سئو در طراحی وب سایت

2-    مشخصات را تعیین کنید

 •         اهمیت ویژگیهای گرافیکی در طراحی وب سایت
 •         اهمیت تعیین بخشهای مختلف سایت در طراحی وب سایت
 •         اهمیت ایجاد ویژگی های تکنیکی در طراحی وب سایت

3-    نام دامنه و هاستینگ

 •         بهینه سازی نام دامنه برای سئودر طراحی وب سایت
 •         انتخاب هاستینگ (دامنه ی سایت) در طراحی وب سایت

4-    طراحی گرافیکی

5-    توسعه

 •         ادغام CSS HTML  در طراحی وب سایت
 •         تعامل با بانک اطلاعاتی (پایگاه داده) در طراحی وب سایت

6-    رفرنس دهی

7-    شکل گیری و بررسی

 

طراحی وب سایت گام اول : پروژه ی مربوط به طراحی سایت خود را بررسی و به روز کنید

نیازهای شما به طراحی وب سایت : در این قسمت دلیل طراحی وب سایتتان باید مشخص شود. آیا هدفتان از طراحی وب سایت فروش آنلاین است؟ آیا قصد دارید که شرکت و فعالیتهایش را معرفی کنید؟ آیا قصد جذب مشتری بوسیله طراحی وب سایت دارید؟ پاسخ به این سوالات نیاز شما را به طراحی وب سایت مشخص میکند.

طرح اقتصادی و مدل کسب و کار شما در طراحی وب سایت : راههای بدست آوردن درآمد/مشتری در سایت شما چیست؟ تبلیغات، اشتراک گذاری مطلب، درخواست تماس، فروش آنلاین، مشارکت ...؟ تعیین مدل کسب و کار سایت شما برای هدفمندتر نشان دادن محصولات، اشتراک گذاری ها، فرم های تماس، تبلیغات و... مهم است.

اهداف شما از طراحی وب سایت : اگر طرح اقتصادی سایت خود را مشخص کرده باشید، پس تا اندازه ای هدف از طراحی وب سایت خود را مشخص کرده اید.

نحوه ی برخورد با یک شخص بزرگسال و یک نوجوان همواره متفاوت است. به همان صورت نحوه ی سخنرانی ما در مقابل یک شخص، یک شرکت و یک انجمن نیز متفاوت خواهد بود. تعیین اینکه دقیقا مخاطبان وب سایت شما چه کسانی خواهند بود تیم فرایند مدار را در طراحی بهتر وب سایت، برجسته کردن صفحات و استفاده از کلمات کلیدی برای بهبود سئوی سایت کمک خواهد کرد.

زمان تحویل وبسایت طراحی شده : طراحان حرفه ای وب سایت میبایست تاریخ مشخصی را برای تحویل وب سایت طراحی شده مشخص کنند. معمولا طراحان وب سایت سرشان شلوغ است اما گروه فرایند مدار طراحی سایت شما را در اسرع وقت انجام میدهند. فروشگاه های آنلاین برای فروش محصولاتشان نیاز به تبلیغات و لینک دهی دارند. کار بر روی سئوی سایت بصورت حرفه ای زمان میبرد که میبایست در طراحی وب سایت این زمان در نظر گرفته شود.

سئو : آیا شما نیاز به تبلیغ وب سایت خود دارید؟ اگر هدف شما از سفارش طراحی وب سایت متفاوت از جذب مشتری و کاربر است، سئو چندان به کارتان نمیآید. اما اگر مانند 90 درصد موارد سفارش طراحی سایت، بدنبال جذب مشتریان جدید و یا فروش محصولات خود هستید، طراحی وب سایتی که دیده شود ضروریست.

روشهای زیادی برای هدایت ترافیک به وب سایت شما وجود دارد :

 •         سئو(موقعیت وب سایت شما در موتورهای جستجوگر)
 •         استفاده از Google AdWords یا سرویس های تبلیغاتی گوگل برای تبلیغ وب سایت شما، که بیشتر بر روی کلمات کلیدی متمرکز هستند.
 •         تبادل لینک با وبسایتهایی که به نوعی شرکای کاری شما محسوب میشوند
 •         تبلیغات در شبکه های اجتماعی چون گوگل پلاس، توییتر و سایر شبکه هایی که میتوان در آنها تبادل لینک انجام داد

کار حرفه ای بر روی سئوی سایت میتواند ارزش سایت شما را دو یا حتی سه برابر کند. بنابراین برای بررسی جزییات طراحی وب سایت خود میبایست با تیم طراحی وب ساییتان وقت بگذارید.

                                                                         

گام دوم : مشخصات طراحی وب سایت خود را تعیین کنیدطراحی وب سایت

تعیین دقیق جزییات وب سایت به تمام اعضای تیم طراحی وب سایت ( طراحان گرافیک، سئو کاران، کد نویسان) اجازه میدهد که اشراف کلی بر روی آنچه که میبایست طراحی کنند داشته باشند و همچنین محدودیت هایی را که در اجرای پروژه با آن روبرو هستند، بدانند. در زمینه طراحی وب سایت و ارتباط مشتری با سایت، تمام بخشها میبایست برای مشتری قابل فهم بوده و مشتری باید بتواند براحتی با سایت کار کند. همیشه در طراحی وب سایت به خاطر داشته باشید که ایده ی اولیه ی  طراحی یک وب سایت مطلوب از اندیشه ی مشتریان حاصل میشود (مشتری یا کاربر چه چیزی را بیشتر میپسندد).

اهمیت ویژگی های گرافیکی در طراحی وب سایت : در طراحی سایت میبایست جزییات کلیه ایده های گرافیکی و ارگونومیک سایت را مد نظر داشت. کد رنگها، آرم، ساختار سایت، انیمیشن ها و تمامی آنچه که با گرافیک پروژه ی طراحی سایت مرتبط است را میبایست مد نظر داشت.

اهمیت تعیین بخشهای مختلف سایت در طراحی وب سایت : لیست تمام صفحه ها، تیتر ها و زیر تیترها را با توضیحی کوتاه ارائه دهید. هدف از نشان دادن بخشهای مختلف سایت با نظمی چشمگیر در طراحی وب سایت این است که به مشتری نشان داده شود که هر آنچه را که مد نظر دارد در وب سایت موجود است.

اهمیت ایجاد ویژگی های تکنیکی در طراحی وب سایت : میتوانید سایر ویژگی های تکنیکی سایت (صفحه ی تماس با ما، نمایش محتواهای سایت با اسلایدر، افزونه ی جستجو در سایت و...) را به طراحی وب سایت خود اضافه کنید تا یک وب سایت حرفه ای و کامل داشته باشید.

 

گام سوم : نام دامنه و هاستینگطراحی وب سایت

بهینه سازی نام دامنه برای سئو در طراحی وب سایت : نام دامنه برای مخاطبان شما از اهمیت اساسی برخوردار است. در طراحی وب سایت، برای رزرو نام دامنه ویژه ی کسب و کارتان دو انتخاب در پیش رو دارید : اول آنکه نام شرکت خود را بدون دامنه ثبت شود تا مشتریان بتوانند شما را براحتی در اینترنت پیدا کنند. این انتخاب بسیار مناسب شرکتهاییست که مایلند وب سایتی برای معرفی خود و خدماتشان ارائه کنند.

اما اگر در مقابل، هدف شما از طراحی وب سایت پیدا کردن مشتریان جدید است، میبایست نام دامنه ای را انتخاب کنید که مرتبط با فعالیت شرکتتان باشد و هم اینکه در موتورهای جستجوگر به خوبی نمایش داده شود. نام های دامنه با توجه به کاربریشان انواع مختلف دارند و هریک از دامنه ها باید در جای درست خود بکار برده شود. دامنه ی Com مخفف Commerical به معنی تجاری، Net ابتدای کلمه ی Network به معنی شبکه و Org ابتدای Organization به معنی سازمان است. به عنوان مثال شرکتی که در زمینه ی خدمات اینترنت فعالیت میکند بهتر است برای طراحی وبسایتش از دامنه ی Net استفاده کند. این قاعده توسط خیلی از شرکتهای مشهور جهان رعایت میشود.

اما اگر نام دامنه ی مدنظر شما قبلا توسط وب سایتهای دیگر استفاده شده باشد چه میبایست کرد؟ در طراحی وب سایت برای انتخاب نام دامنه میتوان املا های متفاوتی از نام مورد نظر را امتحان کرد. اما اگر نام دامنه ی دلخواه شما در دسترس بنظر نمیرسد میتوان آنرا خریداری نمود، برخی از آنها با قیمت مناسب به فروش میرسند. هر چه که نام یک دامنه قدیمی تر باشد در مبحث طراحی وب سایت و جزییات مربوط به سئو بهتر است چرا که در گوگل در رنک بالاتری نشان  داده میشود. اگر فکر میکنید که سایت شما سالها دوام خواهد آورد و به پروژه ی خود اطمینان دارید دامنه را برای طولانی ترین دوره ی ممکن رزرو کنید.

انتخاب نام هاستینگ (میزبانی وب) در طراحی وب سایت : در طراحی وب سایت پس از انتخاب نام، دامنه ی مورد نظر میبایست ثبت شود و یک منبع برای نمایش اطلاعات اختصاص داده شود. چرا که با وارد کردن آدرس در مرورگر چیزی نمایش داده نمیشود. این دقیقا مانند این است که علاوه بر ثبت نام شرکت خود در دفتر اسناد رسمی باید یک مکان را نیز برای شرکت خود انتخاب کنید. در مباحث مربوط به طراحی وب سایت به چنین مکانی هاستینگ یا سرویس میزبانی گفته میشود.

انتخاب هاستینگ به نوع وب سایتتان بستگی دارد. برای سایتهای مربوط به تجارت آنلاین (خرید و فروش آنلاین) شما نیاز به سرورهای sql و همچنین فضایی برای ذخیره سازی حجم بالایی ازمحصولات و تصاویرشان دارید.

اگر سایت شما از دسته ی سایتهای ویترینی باشد، بر خلاف فروشگاه های آنلاین به یک پایگاه داده ی بزرگ احتیاجی ندارید و در این زمینه برای طراحی وب سایت خود نیاز به صرف هزینه های گزاف ندارید.

اما اگر وب سایتتان جز سایتهای پر مخاطب باشد (بالای 25000بازدید روزانه) برای طراحی وب سایتتان به یک وب سرور اختصاصی نیاز دارید. قیمت بسته ها بسته به قابلیت فنی وب سایتها متفاوت است. در این زمینه  خوب است که با یک متخصص وب مشورت کنید تا شما را در انتخاب سرور اختصاصی راهنمایی کند.

 

گام چهارم : اهمیت طراحی گرافیکی در طراحی وب سایتطراحی وب سایت

این مرحله در تخصص طراحان وب میباشد. در طی این فرایند متخصص طراحی وب سایت تصویری از وب سایت طراحی شده را ایجاد میکند که انتظارات مشتریان و کاربران را برآورده سازد و همچنین برداشتی واقعی از پیشرفت پروژه را به ما نشان میدهد. طرح بندی های گرافیکی معمولا با نرم افزارفتوشاپAdobe ایجاد میشوند. پس از اتمام مراحل گرافیکی طراحی وب سایت، همگی برای ادغام به یکپارچه ساز ارسال میشوند.

مرحله ی طراحی گرافیکی در طراحی وب سایت جز مراحل دشوار است چرا که میبایست انتظارات مشتریان بطور کامل براورده شود و طراحی وب سایت به آنچه که در ذهن خود پرورانده اند نزدیک باشد. هر سوالی که راجع به ارگونومی وب سایت خود دارید از طراحان وب سایت خود بپرسید و با آنها مشورت کنید.

 

گام پنجم : توسعهطراحی وب سایت

در این مرحله است که هر چه پیش از این ساخته شده به مرحله ی اجرا در می آید.

     ادغام HTML CSSدر طراحی وب سایت

اول از همه وظیفه ی ادغام کننده ی وب در طراحی وب سایت این است که تمام آنچه که بعنوان ماکت طراحی وب سایت آماده شده به  صفحه html تبدیل شود. این فرایند ادغام سازی از طریق برنامه نویسی در CSS و HTML انجام میشود. در پروژه ی طراحی وب سایت CSS ها رنگ ها را تعیین میکنند و زبان HTML ساختار صفحات را ایجاد میکند. همچنین انیمیشن های وب سایت در این مرحله ایجاد میشوند (منوی کشویی، چرخ وفلک و...) یکپارچه ساز وب (ادغام کننده) همچنین وظیفه دارد نسخه هماهنگی از وب سایت شما را که با ورژن های گوشی موبایل و تبلت ها همخوانی دارد ارائه دهد. به این نوع طراحی ریسپانسیو گفته میشود.

طراحی وب سایت ریسپانسیو اگر به خوبی انجام شده باشد امکان پیمایش بهتر را برای کاربر در صفحات مختلف وب سایت فراهم میکند. چرا که برای خواندن مطالب و کلیلک بر روی لینک ها دیگر لازم نیست که با انگشتان خود صفحه را بزرگ و کوچک کنند. پس تا به اینجا بخوبی با ظرایف و اهمیت طراحی وب سایت آشنا شدید.

تعامل با بانک اطلاعاتی (پایگاه داده) در طراحی وب سایت : برخی از سایتها نیاز به ذخیره اطلاعات (حساب کاربری اعضا، فروشگاه آنلاین و...) دارند برای این منظور در طراحی یک وب سایت به یک پایگاه داده نیاز است. تعامل با پایگاه های اطلاعاتی از طریق زبانهای برنامه نویسی چون PHP یا ASP انجام میشود.

اختصاص پایگاه اطلاعاتی حفظ داده ها برای وب سایتهای مکانهای کوچک (مثلا قنادی محله) ضروری نیست. اما در طراحی وب سایت برای رزرواسیون هتل و با ویژگی های خاص کاملا مورد نیاز است. همچنین توجه داشته باشید که فرم های تماس معمولا درPHPایجاد میشوند.

 

گام ششم : رفرنس دهیطراحی وب سایت

تا به اینجا میتوان گفت که طراحی وب سایت کاملا انجام شده اما هنوز جزییاتی باقی مانده. کلا همانطور که در بالا ذکر شد در طراحی وب سایت دو نوع رفرنس دهی وجود دارد : یک نمونه ی آن رفرنس دهی رایگان نام دارد و نوع دیگر آن شکلی از رفرنس دهی میباشد که مستلزم پرداخت هزینه است و از سرویس های تبلیغاتی گوگل بدین منظور استفاده میشود. ما در اینجا فقط از نوع اول آن در طراحی وب سایت صحبت میکنیم.

رفرنس دهی رایگان در طراحی وب سایت همچون مسابقه ای که توسط موتورهای جستجوگر انجام میشود. هدف از این مرحله در طراحی وب سایت این است که تا جایی که ممکن است سایت در نتایج موتور جستجو در صفحات اول نمایش داده شود که مجموعه ی این سیاست گذاری ها مربوط به سئوی سایت و بهینه سازی برنامه نویسی و محتوای HTML میباشد. این مرحله برای بهبود جذب مخاطب در طراحی وب سایت بسیار مهم است.