نام تجاری (برند)

نام تجاری شامل شعار، علامت، نماد یا ترکیبی از این عناصر است که محصولات یا خدمات یک شرکت را معرفی می کند. نام تجاری مشخص می کند که دیگران چه انتظاری از محصولات و خدمات شما می توانند داشته باشند. در حقیقت نام تجاری متمایز کننده  محصولات یا خدمات یک شرکت با شرکت دیگر است.

مواردی که باید در قالب نام تجاری مشخص شود:

  1.     ماموریت شرکت
  2.     مزایا و ویژگی های محصولات یا خدمات
  3.     مشتریان حال حاضر و آینده
  4.     نحوه ارتباط و دسترسی مشتریان به شرکت

 

هدف از ایجاد نام تجاری

نام تجاری فرایند معنی دادن به محصولات خاص با ایجاد و شکل دادن یک نام تجاری در ذهن مصرف‌کنندگان است.این استراتژی توسط شرکت‌ها برای سرعت بخشیدن به شناسایی محصولات و سازمان خود طراحی می‌شود.

یک محصول معمولا به راحتی می‌تواند توسط سایر رقبا در بازار کپی شود، اما یک نام تجاری همیشه منحصر به فرد خواهد بود. به عنوان مثال، پپسی و کوکاکولا طعمی بسیار شبیه به هم دارند، اما به دلایلی برخی افراد علاقه بیشتری به کوکاکولا یا پپسی دارند.

 

نام تجاری

 

نتیجه داشتن نام تجاری موثر

نام تجاری استراتژیک و موثر منجر به خاص شدن برند می‌شود که باعث تولید ارزش افزوده برای محصول یا خدمات شرکت است. به این معنی که به شما اجازه می‌دهد تا محصولات یا خدمات خود را گران‌تر از رقبا ارائه دهید. واضح‌ترین مثال آن شرکت اپل است که محصولات خود را به دلیل نام تجاری معتبر و ویژه خود گران‌تر از رقبا می‌فروشد و مشتریان برای داشتن این محصولات حاضرند هزینه بیشتری بپردازند.

همچنین این ارزش افزوده منجر به ارزش سهام نام تجاری و جذب مشتریان بزرگ به شرکت می‌شود که این خود، دوباره باعث ارزشمندتر شدن نام تجاری می‌شود. به عنوان مثال نایک با توجه به ارزشی که برای نام تجاری خود ایجاد کرده محصولات خود را در اختیار ورزشکاران ستاره قرار می‌دهد که این خود منجر به ارزشمندتر شدن نام تجاری‌اش می‌شود.

 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021