نرم‌افزار آموزشی

نرم‌افزارهای آموزشی برای بهبود آموزش‌وپرورش در مدارس و سایر موسسات آموزشی توسعه یافته‌اند.

نرم‌افزارهای آموزشی، تحت سیستم‌عامل‌های کامپیوتری یا سیستم‌عامل‌های موبایلی هستند و با هدف اصلی تدریس یا خودآموزی ساخته می‌شوند. استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر در آموزش به حدود 40 سال پیش باز می‌گردد؛ زمانی که محققان آمریکایی توانستند شبیه‌سازی‌های پروازی را انجام دهند تا از رایانه‌های آنالوگ برای تولید داده‌های شبیه‌سازی شده استفاده کنند.

امروزه، نرم‌افزارهای آموزشی بخش اصلی هویت یک مدرسه را شکل می‌دهند که می‌توانند تمام وظایف مربوطه را ارائه دهند.این نرم‌افزارها به قدری توسعه یافته‌اند که حتی امکان مشاهده پیشرفت کودکان در کلاس درس را به والدین نیز می‌دهند.

مراکز دارای نرم‌افزار آموزشی به‌طور دائم و به‌صورت آنلاین و آفلاین، تعامل آموزشی بین دانش‌آموزان و معلمان را به‌طور یکسان افزایش داده و شخصی‌تر می‌کنند.مزایای متعددی برای این سیستم‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آن، صرفه‌جویی در هزینه مراکزی است که می‌خواهند تمام سوابق و اطلاعات مربوط به دانش‌آموزان خود را به صورت سازمان‌یافته مدیریت کنند.

 

مزایای نرم‌افزار آموزشی

نرم‌افزار آموزشی با درگیرکردن کاربران با محتوای چند‌رسانه‌ای، سطح تعامل را بالا می‌برد. این نرم‌افزارها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند؛ اما دو ویژگی، آنها را از شیوه‌های آموزش سنتی متمایز می‌کند. یکی اینکهمحتوای چند‌رسانه‌ای مانند گرافیک، عکس و صدا کمک می‌کند تا دانش آموزان با درس‌های خود درگیر شوند.به‌عنوان مثال، در زمان تدریس تاریخ، دانش‌آموزان می‌توانند به کمک این نرم‌افزارها به گذشته برگردند و فیلم‌ها و سایر محتوای مربوط به آن را به صورت آنلاین مشاهده کنند.دوم اینکه، یک نرم‌افزار آموزشی آنلاین، به معلمان اجازه می‌دهد تا بهتر با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کنند. این نرم‌افزارها به معلمان کمک می‌کنند تا دانش‌آموزان را به درس علاقه‌مند کنند.همچنینن باعث به‌وجود آمدن یک محیط یادگیری پربار و جذاب می‌شوند.

 

انواع نرم‌افزار آموزشی

نرم‌افزارهای آموزشی متعددی برای موضوعات مختلف وجود دارد.با این حال، شرکت‌های تولید نرم‌افزار آموزشی با توجه نیازهای هر آموزشگاه، نرم‌افزارهای آموزشی متفاوتی را پیاده‌سازی می‌کنند. بعضی از انواع نرم‌افزارهای آموزشی عبارتنداز:

  • سیستم نوشتن (Authoring System): این نرم‌افزارها به عنوان فلش‌کارت‌های الکترونیکی می‌باشند. علاوه بر این، آنها می‌توانند محتوای چندرسانه‌ای مانند درس‌ها، بررسی‌ها و آموزش‌ها را ایجاد کنند.

 

  • نرم‌افزار گرافیکی (Graphic Software): دانش‌آموزان می‌توانند از نرم‌افزار گرافیکی برای دریافت، ایجاد و تغییر تصاویر موجود در وب، در برنامه خود و یا تصاویر آنلاین در دسترس استفاده کنند.این نرم‌افزارها برای ساختن ارائه‌های آنلاین (presentation) مفید است.

 

  • نرم‌افزار مرجع (Reference Software): معلمان می‌توانند نرم‌افزارهای مرجع را در پروژه‌های تحقیقاتی قرار دهند.نرم‌افزار مرجع به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد اصطلاحنامه‌ها، دانشنامه‌ها، اطلس‌ها و لغت‌نامه‌ها را در اختیار داشته باشند.

 

  • نرمافزارآموزشی (Tutorial Software): از طریق نرم‌افزار آموزشی، معلمان می‌توانند درس‌های جدید را برای دانش‌آموزان تدریس کنند و به آنها برنامه‌ای دهند تا از آن طریق بتوانند درس را با سرعت خودشان یاد بگیرند. نرم‌افزار آموزشی، شامل تدریس درس جدید به دانش‌آموزان، دادن زمان برای تمرین و ارزیابی عملکرد آنهاست.

 

  • بازی‌های آموزشی (Educational Games): این نرم‌افزارها با همکاری شرکت‌های بازی‌سازی و آموزشی تولید می‌شود. این نوع نرم‌افزار برای کودکان بسیار موثر است، زیرا انگیزه آنها برای بازی موجب یادگیری می‌شود.

 

  • شبیه‌سازها (Simulations): نرم‌افزار شبیه‌سازی اجازه می‌دهد تا معلمان از طریق تجربه مجازی، به دانش‌آموزان آموزش دهند.به عنوان مثال، دانش‌آموزان می توانند از این نرم‌افزار، برای به دست آوردن تجربه پرواز در یک هواپیما استفاده کنند.

 

  • نرم‌افزار حل مسئله ریاضی (Math Problem Solving Software): این نوع نرم‌افزار باعث می‌شود تا معلمان ریاضی مهارت‌های حل مسئله دانش‌آموزان را تقویت کنند. علاوه بر این، معلمان علوم می‌توانند از این نرم‌افزار برای انجام آزمایشات علمی استفاده کنند.

 

بدون‌شک، موسسات آموزشی استفاده‌کنند از نرم‌افزار آموزشی در جهان متنوع و زیاد شده‌اند، بنابراین ادامه‌دادن به آموزش به‌روش ساده، ریسک بزرگی است.استفاده از نرم‌افزار آموزشی برای مدارس، درحال‌حاضر حیاتی است.

برای کسب آگاهی بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه طراحی نرم‌افزار آموزشی مورد نیاز مرکز آموزشی خود و سفارش نرم‌افزار با مناسب‌ترین تعرفه‌ها با کارشناسان طراحی و تولید نرم‌افزار فرآیندمدار تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس:22412263-021