نسل‌های مختلف وب و سیر تکامل آنها

مانند هر تکنوژی دیگری، شکل کنونی وب نیز نتیجه تکامل آن طی زمان است.  وب‌ها نسل‌های مختلفی دارند که می‌تواند نشان‌دهنده رشد بسیار سریع آنها باشد. وب در ابتدا دارای محیط بسیار ساده‌تری بود و با گذشت زمان تکامل پیدا کرده و مفهوم گسترده‌تری به خود گرفت.

امروزه برای وب چهار نسل در نظر می‌گیرند.

 

  • Web1: اولین نسل وب را "وب1" نامگذاری می‌کنند. در این نسل افراد مطالب موردنظر خود را در وب قرار می‌دادند و دیگر افراد تنها قادر به خواندن آن مطالب بودند و نمی‌توانستند هیچ تعاملی با طراح یا نگارنده وب داشته باشند. به‌طور مثال گذاشتن نظر برای مطلبی که خوانده بودند، امکان‌پذیر نبود.  به همین دلیل نسل اول وب، به وب خواندنی معروف است.

 

  • Web2: نسل دوم وب، امکان تعامل و مشارکت افراد را ایجاد کرد. در این نسل امکان برقراری ارتباط از طریق وب فراهم شد. به‌طور مثال در این نسل افراد با ساخت وبلاگ اطلاعاتی از خود را در وب قرار می‌دادند و افراد علاقه‌مند نظرات خود را با آنها به اشتراک می‌گذاشتند.

 

  • Web3: در نسل سوم وب که هم‌اکنون در دروازه‌های ورود به آن قرار داریم، بحث‌های معناگرایی در وب به‌وجود آمد. «وب معنایی» به معنی هوشمند شدن جستجوگرها است. به‌طور مثال در نسل دوم با جستجو کردن عکس در موتور جستجو، موتور جستجو با توجه به تگ‌های مربوط به آن عکس به شما اطلاعات مناسب را ارائه می‌داد؛ ولی در نسل سوم، موتور جستجو مفهوم عکس را درک می‌کند و حتی می‌تواند اجزای مختلف موجود در عکس را جدای از هم، شناسایی کند. در واقع با استقرار کامل این نسل تنها کافیست شما جمله‌ی «می‌خواهم با خانواده به سینما بروم» را جستجو کنید! حال موتور جستجو با توجه به اطلاعات بسیاری که در گذشته از راه‌های مختلف از شما جمع‌آوری کرده، دقیقا گزینه مورد نظر را با در نظر گرفتن تمام جوانب به شما پیشنهاد می‌کند. حتی در این مرحله می‌تواند به‌طور خودکار بلیط سینما را هم رزرو کرده تا شما هیچ دغدغه‌ای برای برنامه خود نداشته باشید.

 

  • هنوز درباره نسل بعدی وب که «نسل چهارم وب» (Web4) نامیده می‌شود دید مشخص و صحیحی وجود ندارد. باید منتظر بود تا ببینیم نسل بعد چه شگفتی‌هایی برای ما خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 22412263-021 تماس بگیرید.