پورتالهای (پرتال) سازمانی، ابزاری برای انسجام اطلاعات

چرا پورتال (پرتال) سازمانی ؟

 

کاربران اینترنت با میزان زیادی از اطلاعات روبرو هستند که بسیاری از این اطلاعات بدردشان نمیخورند و بی‌ربط میباشند. از سویی دیگر منابع اطلاعاتی روز به روز در حال افزایش یافتن میباشند، اطلاعاتی که گاهی درستی آنها چندان اعتباری ندارد. این انبوه اطلاعات نیاز به مدیریت و تایید اعتبار نیاز دارد : وظیفه ی پورتال (پرتال)ها اینگونه است. ارائه‌ی اطلاعات لازم و مفید و تایید شده در حیطه ی کاری شما بنا‌بر نیازهای سازمان شما. گرچه بجای پورتال (پرتال)های سازمانی میتوان از ابزارهای دیگری برای انتشار و ارائه‌ی اطلاعات استفاده کرد اما هیچ کدام از این ابزارها به خوبی پورتال (پرتال)های سازمانی نمیباشند چرا که این پورتال (پرتال)های سازمانی تمام اطلاعات را بررسی کرده و آنچه را که بدرد کاربر میخورد با بررسی درست بودن  منبع، به کاربر ارائه میدهد. در دنیای اطلاعاتی پورتال (پرتال)ها، دیدگاه ناقص، بدون ساختار و ناسازگار نسبت به دنیای اطلاعات وجود ندارد چرا که با طراحی حرفه‌ای پورتال (پرتال)ها تمامی این موارد به آنها افزوده میشود.

 

پورتالهای سازمانی

 

امنیت در پورتال (پرتال)های سازمانی

 

توصیه ما آن است که در سازمان و ارگان تحت مدیریت خود از هر سیستمی برای انسجام دادن به فعالیتهای کارکنان خود استفاده نکنید چرا که وجود مسائل و مشکلات امنیتی ضررهای جبران ناپذیری را به ارگانتان خواهد زد. در پورتال (پرتال)های سازمانی مسائل مربوطه به امنیت سیستم‌ها ومعاملات در فضایی کاملا امن و تخت نظارت مدیریت شرکت انجام میشود با ذکر جزییات. دیگر در پورتال (پرتال)های سازمانی از مسائل و مشکلاتی چون اسپم‌ها، اطلاعات نادرست، سو استفاده از اطلاعات بجا مانده از ورود کاربران و ... خبری نیست. در اینجا پورتال (پرتال)های سازمانی نقش ابزاری مرجع را بازی میکنند که با جدیت پاسخی درخور به این مشکلات میدهند. در واقع میتوان گفت که وجود این نوع از مشکلات بود که مهندسین نرم افزار را به فکر طراحی ابزاری فرو برد که بتواند در عین سادگی محیط کاربردی، امنیت اطلاعات سازمان شما را تامین کرده و در ساختار ارگان تحت مدیریت شما نظم ایجاد کند. پورتال (پرتال)های سازمانی صرفا ابزاری برای دسترسی به اطلاعات و انتشار آنها نیستند. کاربردهای بسیار متنوع تری دارند که در وب سایت شرکت فرایند مدار با مراجعه به بخش پورتال (پرتال)ها با تمامی قابلیت های آنها آشنا میشوید. پورتال (پرتال)های سازمانی به راحتی قابلیت شناسایی، دستیابی، پردازش، تقویت و انتشار اطلاعات را دارند. درکنار این قابلیت ها همچنین میتوان امکان ادغام برنامه‌ها، اجرای ابزارهای ارتباطی، مدیریت اطلاعات، عملیات تجارت الکترونیک و ... را نیز فراهم نمود. پورتال (پرتال)ها همگی به یک شکل و با یک کارکرد مشخص نیستند. هر کدارم براساس نوع نیازهای سازمان طراحی شده اند.

 

اصول پورتال (پرتال)های سازمانی

 

مدل اولیه‌ی طراحی تمام پورتال (پرتال) ها وب سایت یاهو میباشد! در یاهو برای جلوگیری از پیچیدگی بیش از حد اطلاعات موجود در شبکه‌ی جهانی وب، از ابتدای دهه 90 میلادی آنها را با یک دسته بندی خاص ارائه میدهد. یک سیستم طبقه بندی خاص که در آن اطلاعات بر اساس عناوین ارائه میشوند. اما پورتال (پرتال)های سازمانی که مانند یاهو طراحی شده اند چندان هم بدون مشکل نیستند! همانطور که میدانید کاربرد پورتال (پرتال)ها فقط به دنیای اینترنت محدود نمیشود، از آنها میتوان در شرکت‌ها نیز استفاده کرد با استفاده از اینترانتها و اکسترانتها : براساس مطالعات انجام شده در سال 2000 از هر سه شرکت، دو تای آنها تحت تاثیر اینترانت، اکسترانت و پورتال (پرتال) سازمانی سیستم اطلاعات داخلی شان را سازماندهی کرده اند. و همانگونه که میدانیم نکته‌ی پر‌اهمیت برای شرکتها و سازمانها مدیریت اطلاعاتشان است و عملکرد شرکتها پس از تصمیم‌گیری بر مبنای اطلاعاتی که در اختیار دارند صورت میپذیرد.

بنابراین راه حل برای تصمیم گیری بهتر در شرکت‌ها و سازمانها صرفا زیاد شدن و زیاد بودن اطلاعات نیست همانطور که همواره از یک جنبه به اطلاعات نگاه کردن پاسخ مناسبی به ما نخواهد داد. پورتال (پرتال)های سازمانی همچون شبکه‌ای اطلاعاتی، کارکردشان فراتر از ارائه صرفا یک جواب به یک سوال خواهد بود.

 

 جهت مشاوره رایگان همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. تلفن مرکز تماس : 34 و 42487333-021